WSMI AM 1540 and FM 106.1. We serve Mid-Illinois. Cardinals Day Games on 1540 AM Night Games on 106.1.
We Serve Mid-Illinois Blue Yellow We Serve Mid-Illinois Red White
Wednesday  May 27, 2020  05:36 PM

Sports News

 

Scoreboard - February 14

Sat, 15 Feb 2020 07:57:44 CST

Girls Basketball

2A

Carlinville Regional Championship


Carlinville 52, Pittsfield 46


Auburn Regional Semifinals

Pleasant Plains 40, South County 32


Auburn 33, Tri-City/Sangamon Valley 31



Sullivan Regional Championship

Paris 71, Sullivan 46


Kewanee Regional Championship

Normal U. High 50, Midwest Central 40 - OT



1A

Metro East Lutheran Championship


Father McGivney 53, Metro East 27


North Clay Regional Championship

St. Elmo Brownstown 42, CHBC 29


Effingham St. Anthony Championship

Altamont 64, St. Anthony 30


Argenta-Oreana Championship

Warrensburg Latham 54, Heyworth 48



Boys Basketball

Carlinville 63, Litchfield 55

Staunton 64, Gillespie 54

Pana 79, Hillsboro 34

Greenville 60, Vandalia 41

Roxana 53, Southwestern 43

Springfield Calvary 46, Lincolnwood 39

Greenfield-NW 46, Triopia 41

PORTA 57, Auburn 41

Pleasant Plains 69, Athens 56

Mt. Pulaski 67, Illini Central 53

South Central 75, Mulberry Grove 26

Triad 72, Jersey 58

Bunker Hill 64, Wood River 57

Calhoun 60, Carrollton 40

West Central 90, North Greene 57

Mahomet Seymour 76, Taylorville 53

Central A&M 80, Shelbyville 40

Patoka 70, Ramsey 49

Tri-City 58, Edinburg 35

Waterloo 73, Highland 57

Woodlawn 70, Metro East Lutheran 40

Freeburg 44, Wesclin 38

Altamont 64, St. Elmo Brownstown 46

Warrensburg Latham 51, Clinton 45

Tuscola 72, Macon Meridian 48

Mattoon 68, Mt. Zion 48

Lincoln 62, Effingham 46

Lanphier 70, Rochester 32

Springfield 59, Jacksonville 48

SHG 66, MacArthur 59

Normal U. High 66, Eisenhower 56

Edwardsville 73, Mascoutah 39

Collinsville 69, Alton 46

Belleville West 55, East St. Louis 49

OíFallon 52, Belleville East 49

Madison 81, Waterloo Gibault 47

Pittsfield 46, Barry Western 40



1A Wrestling Sectional at Vandalia

132 - Quarterfinals


Will Carlile - Litchfield def Darion Miller - SHG
- Carlile vs. Austin McConaha in semifinals

Eric McKinney - Vandalia lost to Patrick Campbell in 1st round
- Vs. Peyton Swigonski - Benton in wrestle backs


220 - Quarterfinals

Jefferson Thomas - Litchfield def Aiden Foster - Richland County
- Vs. Adam Maxwell - Warrensburg Latham in semiís

Drake Lewis - Auburn lost in 1st round
- Vs. Adien Foster in wrestle backs



106 - Quarterfinal

Memphis Laptas - Goreville def Alex Powell - Litchfield
- Powell into wrestle back quarterfinals vs. Josh Lenard - Benton

Jarek Wehrle - Vandalia def Nick Calucchia (SHG)
- Wehrle vs. Lapatas in semifinals



113 - 1st round

Ashtin Carver - Litchfield def Dalton King - Auburn by fall

Quarterfinal

Chris David - Pinckneyville def Carver

Cade Keepes - Mt. Carmel def Jake Schwartz - Carlinville

Owen Miller - Vandalia def David Penrod - Murphysboro
- Vs. Keepes - Mt. Carmel in semiís

Wrestle Backs

Ashtin Carver - Litchfield vs. Caleb OíLinc - Monticello

Jake Schwartz - Carlinville vs. Federico - Althoff

Dalton King - Auburn vs. Penrood - Murphysboro



120 - 1st Round

Elliott Stifle - Robinson def Brady Davidson - Litchfield
- Davidson vs. Gavin Mann - Frankfort in wrestle back

Cutter Prater - Vandalia def Hayden Frey - Lawrenceville

Quarterfinals

Dresden Grimm - Auburn def Prater
- Grimm vs. Arojae Hart - AJ in semiís
- Prater vs. Lawrence Trimble - Mt. Zion in wrestle backs




126 - 1st Round

Carter Powell - Litchfield def Dylan Ritter - Richland County
- Powell lost to Tristin Garrett in quarterfinals
- Vs. Keenon Lindsey in wrestle backs



138 - Quarterfinals

Ryan Kaiser - Vandalia def Matthew Donathan - SHG
- Kaiser vs. Rayce Zike - Toledo Cumberland in semiís



145 - Quarterfinals

Caleb Nix - Auburn def Jarrett Fuson - Richland County
- Nix vs. Anthony Federico - Althoff in semiís

Logan Nance - Vandalia lost in 1st round to Regan Mason - Mt. Zion
- Nance vs. Fuson in wrestle backs



152 - Quarterfinals

Mikel Ent - Auburn def Barry Johnson - AJ
- Ent vs. Micheal Carpenter - Cumberland in semiís

Bradyn Kaiser - Vandalia def Chevvy Wood - Mt. Carmel
- Kaiser vs. Lukas Eagle - Mt. Zion in semiís

Garrett Dickerson - Mt. Olive lost to Ent in 1st round
- Vs. Chevvy Wood in wrestle backs



160

Charlie Patterson - Auburn def Orinn Brohm - MT. Carmel
- Patterson def Tiler Worker - Vandalia in quarterfinals
- Vs. Iysten Syfert - Cumberland in semiís
- Worker vs. Dustyn Hendrix - Herrin in wrestle backs

Jonah Harkins - Hillsboro lost to Bryce Lingle - AJ
- Vs. Bradyn Whiting - Harrisburg in wrestle backs



170 - Quarterfinals

Gervasio Marchizza - Auburn def Owen Birkner - Carlyle
- Vs. Nate Critchfield - Mt. Carmel in semiís

Robby Durbin - Vandalia lost to Connor Eastin - Unity
- Vs. Justin Franklin - Wood River in wrestle backs



182 - Quarterfinals

Drew Killam - Auburn def Isaac Evans - Sparta
- Vs. Joe Braunagel - Althoff in semiís

Dylan Maxwell - Litchfield won 1st round vs. Garrett Cardwell - Benton
- Lost quarterfinal to Matt Kerr - Monticello
- Vs. Nick Eby - Robinson in wrestle backs

David Meyer - Vandalia won 1st round; lost in quarterfinals
- Vs. Alex Angel - Taylorville in wrestle backs



195 - Quarterfinals

Gavin Mouser - Vandalia def Isaac Drum - Rochester
- Vs. Cade Scott - Tolono Unity in semiís

Shane Trimingham - Auburn won 1st round; lost in quarters
- Vs. Tayson Gager - Roxana in wrestle backs



285 - Quarterfinals

Anthony Enlow - Vandalia def Kalique Edwards - Auburn
- Enlow vs. Logan Wilson - Tolono Unity in semiís
- Edwards vs. Skyler Sutton in wrestle backs




 

WebReadyTM Powered by WireReadyģNSI

© 2006-2020 Talley Broadcasting Corporation, WSMI Radio All Rights Reserved  |     |  2019 EEO Report
  |  WSMI-FM Public Inspection File
  |  WSMI AM Public Inspection FIle
WebReady powered by WireReady® NSI