WSMI AM 1540 and FM 106.1. We serve Mid-Illinois. Cardinals Day Games on 1540 AM Night Games on 106.1.
We Serve Mid-Illinois Blue Yellow We Serve Mid-Illinois Red White
Wednesday  May 27, 2020  05:50 PM

Sports News

 

Scoreboard - February 15

Sun, 16 Feb 2020 08:44:11 CST

1A Wrestling Sectional at Vandalia

State Qualifiers


132 Champion Will Carlile (Litchfield)


220 Champion - Tucker Bryant (Harrisburg)
- 3rd Jefferson Thomas (Litchfield)


113 Champion Tavius Hosley (Tolono Unity)
- 3rd Jake Schwartz (Carlinville)
- 4th Owen Miller (Vandalia); def Ashtin Carver (Litchfield) in blood match


106 Champion - Jarke Wehrle (Vandalia)
- 4th Aaron Niemeyer (Wood River)


120 Champion - Dresdon Grimm (Auburn)
- 4th Cutter Prater (Vandalia)


126 Champion Isaiah Bernal (Althoff)


138 Champion - Ethan O'Linc (Monticello)
- 4th Ryan Kaiser (Vandalia)


145 Champion - Anthony Federico (Althoff)
- 3rd Caleb Nix (Auburn)


152 Champion - Chevvy Wood (Mt. Zion)
- 2nd Mikel Ent (Auburn)
- 4th Bradyn Kaiser (Vandalia)

160 Champion - Pate Eastin (Tolono Unity)
- 2nd Charlie Patterson (Auburn)


170 Champion - Nate Critchfield (Mt. Carmel)
- 3rd Gervasio Marchizza (Auburn)


182 Champion Joe Braunagel (Althoff)
- 3rd Drew Killam (Auburn); def David Meyer (Vandalia) in blood match


195 Champion - Cade Scott (Tolono Unity)
- 3rd Gavin Mouser (Vandalia)
- 4th Shane Trimingham (Auburn)


285 Champion Anthony Enlow (Vandalia)


Boys Basketball

Nokomis 67, Vandalia 42

Auburn 74, Hillsboro 51

Staunton 60, Pawnee 34

Newton 69, Pana 63

Madison 89, Mt. Olive 39

Carrollton 73, Pleasant Hill 31

CM 43, Rochester 37

Springfield Calvary 63, Athens 61

Maroa-Forsyth 63, Argenta-Oreana 38

Stanford Olympia 46, Clinton 42

Monticello 47, St. Teresa 44

Dieterich 65, Mulberry Grove 14

Neoga 55, Ramsey 28

Lincoln 82, Charleston 40

Jacksonville 53, Quincy 36

Lanphier 56, Champaign Centennial 49

Pinckneyville 44, Nashville 42 OT


Riverton Shootout

Riverton 55, West Central 49

Pleasant Plains 57, SHG 55 OT

New Berlin 39, Kewanee Wethersfield 32

Williamsville 62, Metro East Lutheran 51

Lanark Eastland 49, South County 41

Jacksonville Routt 55, QND 35


Altamont Shootout

St. Elmo Brownstown 56, Shelbyville 52

North Clay 79, Macon Meridian 67

Tuscola 53, Altamont 50


Teutopolis Shootout

St. Anthony 50, Central A&M 49

Teutopolis 54, Jersey 42

Effingham 63, Paxton Buckley Loda 38

Centralia 64, Robinson 54

Mattoon 52, North Vigo, Terre Haute, IN 38


Girls Basketball

2A Auburn Regional Championship


Pleasant Plains 51, Auburn 28

1A Nokomis Regional Championship

Centralia Christ Our Rock Lutheran 41, Calhoun 38



Regular Season

Lincoln 50, Taylorville 33

 

WebReadyTM Powered by WireReadyNSI

© 2006-2020 Talley Broadcasting Corporation, WSMI Radio All Rights Reserved  |     |  2019 EEO Report
  |  WSMI-FM Public Inspection File
  |  WSMI AM Public Inspection FIle
WebReady powered by WireReady® NSI