WSMI AM 1540 and FM 106.1. We serve Mid-Illinois. Cardinals Day Games on 1540 AM Night Games on 106.1.
We Serve Mid-Illinois Blue Yellow We Serve Mid-Illinois Red White
Thursday  Jun 04, 2020  12:56 AM

Sports News

 

Scoreboard - February 21

Sat, 22 Feb 2020 12:19:32 CST

1A Wrestling State Tournament at State Farm Center

132


Litchfield’s Will Carlile (Litchfield) def Gabe Spencer (Heyworth)in semifinals

- Carlile vs. Ethen Doty (West Carroll) for State Championship


220

Jefferson Thomas (Litchfield) won 1st round wrestleback vs. Gavin Mason (Seneca)
- Thomas lost to Adam Maxwell (Warrensburg Latham) in 2nd round


113

Jake Schwartz (Carlinville) won 1st round wrestleback vs. Mataeo Blessing (Coal City)
- Schwartz lost to Paul Ishikawa (Illini Bluffs) in 2nd round


Owen Miller (Vandalia) won 1st round wrestleback vs. Devion Sanderson (Lisle)
- Miller lost to Michael DiBenedetto (IC Catholic) in 2nd round


106

Saul Trejo Jr. (IC Catholic) def Jarek Wehrle (Vandalia) in semifinals
- Wehrle in wrestleback semifinals


120

Dresdon Grimm (Auburn) def Ryder Parson (Pinckneyville) in 2nd round wrestleback
- Grimm vs. Shawn Minick (Althoff) in wrestleback quarterfinals

Cutter Prater (Vandalia) lost 1st round wrestleback vs. Ethan Matlock (LeRoy)


138

Ryan Kaiser (Vandalia) lost his wrestleback match to Winston McPeek (Lena Winslow)


145

Calex Nix (Auburn) def Jesus Lua (Phoenix) in 1st round wrestleback
- Def Simon Rillie (Lena Winslow) in 2nd round
- Vs. Allen Catour (Orion) in quarterfinals


152

Mikel Ent (Auburn) lost 1st round wrestleback to Noah Schnerre (Orion)


160

Charlie Patterson (Auburn) def Marcus McKenna (Polo) in 1st round wrestleback
- Patterson def Aidan Nardin (Dakota) in 2nd round wrestleback
- Vs. Michael D’Orazio (St. Francis) in quarterfinals


170

Gervasio Marchizza (Auburn) lost his semifinal match to Logan Deacetis (Prairie Central)
- Marchizza into wrestleback semifinals


182

Drew Killam (Auburn) won 1st round wrestleback vs. Dalton Curl (Reed Custer)
- Vs. Robert Gurley (Nazareth) in quarterfinals


195

Gavin Mouser (Vandalia) def Kody Marschner (Reed Custer) in 2nd round wrestleback
- Vs. Reese Edwards (SHG) in quarterfinals


285

Anthony Enlow (Vandalia) lost in semifinals to Hayden Copass (Westville)
- Enlow into wrestleback semifinals




Boys Basketball

Nokomis 61, Edinburg 27

Vandalia 70, Pana 66 - OT

Roxana 37, Staunton 24

Litchfield 61, Hillsboro 60

Carlinville 58, Southwestern 54

Greenville 61, Gillespie 43

Riverton 40, Pleasant Plains 32

Auburn 59, Williamsville 49

New Berlin 49, Illini Central 34

Springfield Lutheran 59, Mt. Olive 30

Triopia 57, South County 47

Springfield Calvary 61, Pawnee 32

Lincoln 72, Taylorville 46

Jersey 54, Highland 38

Triad 61, CM 39

Alton Marquette 62, Waterloo Gibault 26

Calhoun 60, Griggsville Perry 33

Central A&M 67, Warrensburg Latham 31

Beardstown 52, Jacksonville Routt 43

St. Elmo Brownstown 78, CHBC 56

Ramsey 60, Mulberry Grove 45

Dieterich 71, Patoka 60

Christ Our Rock Lutheran 42, Sandoval 33

Altamont 58, Windsor Stew Stras 53

Macon Meridian 75, Clinton 43

Woodlawn 48, Teutopolis 47

Mt. Pulaski 74, Illini Bluffs 61

Jacksonville 54, Rochester 33

MacArthur 73, Eisenhower 53

SHG 64, Southeast 62

Lanphier 65, Springfield High 54

Normal U. High 44, Glenwood 33

Alton 43, Edwardsville 40

East St. Louis 67, O’Fallon 45

Collinsville 49, Belleville West 43

Belleville East 58, Normal Community 54

Breese Mater Dei 55, Granite City 45

Okawville 39, Breese Central 24

Wesclin 79, Lebanon 23

Carlyle 50, Salem 41

Mascoutah 58, Waterloo 56



Girls Basketball

3A

Glenwood Regional Championship


Rochester 45, SHG 38


Washington Regional Championship

Morton 49, Washington 22



4A Collinsville Regional Championship

Edwardsville 50, Collinsville 40


 

WebReadyTM Powered by WireReady®NSI

© 2006-2020 Talley Broadcasting Corporation, WSMI Radio All Rights Reserved  |     |  2019 EEO Report
  |  WSMI-FM Public Inspection File
  |  WSMI AM Public Inspection FIle
WebReady powered by WireReady® NSI