Football Playoffs 1st Round
1A
Central A&M 55, Havana 20
Athens 42, Casey Westfield 7
Carrollton 24, Arthur Lovington Atwood Hammond 15
Camp Point Central 40, Salt Fork 7
Argenta-Oreana 42, North Greene 0
Fisher 26, Toledo Cumberland 14
Arcola 42, Oakland Tri-County 19
Freeport Aquin 55, Fulton 38
Lena-Winslow 46, Aurora Christian 8
Forreston 42, Ottawa Marquette 7
Morrison 58, Cambridge Ridgewood 6
Orangeville 32, Chicago Hope 0
Kirkland Hiawatha 44, Abingdon Avon 6
Stockton 20, Princeville 72A
Pana 46, Red Bud 12
Auburn 19, Chester 0
Maroa-Forsyth 41, Sesser Valier 0
St. Teresa 52, Hamilton County 7
Tuscola 42, Flora 14
Nashville 35, Villa Grove Heritage Coop 0
Clifton Central 62, Mendon Unity 28
Gibson City Melvin Sibley 48, Rushville Industry 0
Bismarck Henning 41, Eldorado 22
Sterling Newman Central Catholic 28, Orion 13
Watseka 19, Tremont 8
Aledo Mercer County 41, Palos Heights Chicago Christian 0
Elgin St. Edward 24, Chicago Orr 18
Knoxville 66, Rockford Christian 133A
Mt. Carmel 35, Carlinville 7
Vandalia 7, North Mac 0
QND 42, Greenville 32
Williamsville 54, St. Joe-Ogden 26
DuQuoin 28, Monticello 25
Beardstown 31, Newton 6
Fairfield 36, Alton Marquette 8
Breese Mater Dei 56, West Frankfort 0
Paxton Buckley Lola 46, Chicago Carver 6
Spring Valley Hall 20, Peotone 0
Byron 50, Rock Island Alleman 28
Durand Du-Pec Coop 44, Chicago Harlan 12
Eureka 58, Chicago Dunbar 84A
Murphysboro 20, CM 14
Columbia 56, Roxana 28
Chillicothe IVC 31, Taylorville 22
Effingham 55, Breese Central 13
Tolono Unity 42, Clinton 14
Benton 8, Salem 7
Elmhurst IC Catholic 28, Chicago Sullivan 0
Coal City 49, Chicago Phoenix 0
Genoa Kingston 44, North Chicago 0
Kewanee 50, Chicago Agricultural Science 0
Bishop McNamara 34, Paris 14
Richmond Burton 56, Chicago Urban Prep 6
Stillman Valley 32, Dixon 6
Wheaton St. Francis 45, Chicago Clark 05A
Rochester 68, LaSalle Peru 26
SHG 43, Morris 35
Mt. Zion 31, Decatur MacArthur 30 OT
Highland 21, Cahokia 20
Triad 55, Marion 28
Mascoutah 40, Carbondale 28
Oak Park Fenwick 21, Chicago Payton 17
Auroa Marmion Academy 41, Chicago Amundsen 12
Kankakee Sr. 30, Peoria Notre Dame 23
Lombard Montini 56, Elmwood Park 6
Joliet Catholic 42, Morton 7
Rockford Boylan Catholic 49, Chicago Hyde Park 0
Sycamore 59, Evergreen Park 76A
Glenwood 56, Danville 20
East St. Louis 44, Chicago Morgan Park 0
Lemont 52, Springfield High 14
Antioch 57, Chicago Mather 0
Cary Grove 41, Chicago St. Ignatius 13
Chicago Simeon 34, Lake Villa Lakes 3
Chicago Kenwood 20, Riverside Brookfield 14
Crete Monee 50, Midlothian Bremen 14
Crystal Lake Prairie Ridge 51, Grayslake North 6
Deerfield 35, Crystal Lake South 0
Rock Island 28, Dunlap 18
New Lenox Providence Catholic 19, Normal Community West 147A
Batavia 49, South Holland Thornwood 8
Chicago Phillips 30, Lincoln Way West 24
Harvey Thornton 35, Pekin 19
Nazareth Academy 47, Libertyville 6
Rockton Hononegah 43, Fox Lake Grant 17
Rolling Meadows 33, Chicago Lincoln Park 12
Lake Zurich 14, Tinley Park Andrew 78A
Flossmoor Homewood 53, Chicago Curie 6
Glenbard West 48, Downers Grove South 2
Gurnee Warren 49, Plainfield East 7
Bolingbrook 42, Hinsdale Central 13
Huntley 48, Chicago Taft 6
Naperville Neuqua Valley 44, Hoffman Estates Conant 6
Niles Notre Dame 23, Barrington 21
Wilmette Loyola Academy 14, Maine South 6
South Elgin 35, Oswego East 8Boys Soccer
1A State Championship
Chicago University 2, Alton Marquette 1
3rd Place
QND 2, North Shore Country Day 0
Cross Country Sectionals
1A at Effingham St. Anthony
Champion: Lydia Roller (Staunton 17:48)
Advancing to state
Caroline Quarton (Litchfield 19:45)
Riley Vickrey (Marquette 19:13)
Advancing Teams
Monticello, Tolono Unity, St. Joe-Ogden, St. Thomas Moore, Urbana University Elmwood Sectional
Champion: Anna Perry (Eureka 17:41)
Advancing to state
Caroline Jachino (Pleasant Plains 18:27; 7th)
Megan Derrick (Pleasant Plains 19:09)
Mikayla Hady (SHG 19:04)
Advancing Teams
Williamsville, Normal U. High, Eureka, Stanford Olympia & Tremont
- Caroline Gwaltney (3rd 18:02)Benton Sectional
Champion: Amelia McLain (Benton 16:46)
Advancing Teams
Roxana, Mater Dei, Benton, DuQuoin & Freeburg2A at MacArthur
Advancing to state
Colleen Zeibert (Rochester 2nd; 18:35)
Advancing Teams
Glenwood, Highland, Mt. Zion, Carbondale & Mascoutah 3A at Normal Community
Advancing Teams
Edwardsville & OFallonBoys Cross Country
1A at Elmwood
Champion: Noah McIntyre (Athens 15:11)
at Benton
Advancing to state
Carlos Ruvalcaba (Roxana 15:17)
Advancing Team Father McGivney 2A at MacArthur
Advancing to state
Chris Cherry Taylorville
Matt Herron Rochester
Advancing Teams
Glenwood, Springfield High & Triad
3A at Normal Community
Edwardsville advanced to state