Football Playoffs - 1st Round
1A
Central A&M 14, Nokomis 6
Athens 42, Macon Meridian 14
Greenfield-NW 30, Catlin Salt Fork 6
Carrollton 37, Shelbyville 7
Brown County 24, Toledo Cumberland 14
Arcola 31, West Central 12
Camp Point Central 48, Villa Grove 14
Colfax Ridgeview 34, Rushville Industry 6
Sesser Valier 35, Casey Westfield 7
Lena Winslow 54, Aurora Christian 7
Fulton 42, Chicago Raby 0
Iroquois West 35, Monmouth United 26
2A
Bismarck Henning Rossville Alvin 35, North Mac 6
Vandalia 24, Chester 0
Maroa-Forsyth 33, Westville 15
Nashville 48, Mendon Unity 20
St. Teresa 62, Flora 7
Deer Creek Mackinaw 40, Chicago North Lawndale 14
Tremont 16, Momence 0
Farmington 42, El Paso Gridley 6
Johnston City 43, Lawrenceville 12
Bishop McNamara 42, Knoxville 14
Downs Tri Valley 47, Taylor Ridge Rockridge 42
Sterling Newman Central Catholic 33, Aledo Mercer County 24
Erie Prophetstown 56, Clifton Central 20
Wilmington 55, Chicago Julian 0
3A
Carlinville 40, DuQuoin 26
Benton 42, Southwestern 0
Monticello 42, Greenville 7
Williamsville 43, Beardstown 22
Mt. Carmel 46, St. Joe Ogden 14
Paxton Buckley Loda 24, Eureka 6
Tolono Unity 46, Newton 6
Prairie Central 55, Chicago King 0
Pecatonica Du-Pec 44, Mendota 0
Chicago Clark 28, Elmwood 16
Fairfield 26, Hoopston Area 0
4A
Rochester 48, Cahokia 0
Breese Central 20, Salem 0
Paris 17, Mt. Zion 6
Murphysboro 43, Macomb 22
Carterville 42, Harrisburg 12
Chicago Phillips 50, Dixon 26
Kewanee 17, Plano 14
Stillman Valley 62, Chicago Hyde Park 14
Wheaton St. Francis 441, Peoria Notre Dame 31
Lisle 49, Chicago Carver 0
5A
Mahomet Seymour 50, Jacksonville 8
Triad 20, Country Club Hills 19
Mascoutah 28, Dunlap 20
Marion 41, Metamora 8
Sycamore 48, Evergreen Park 21
Aurora Marmion Academy 53, Chicago Noble/Comer 8
Kankakee 38, 38, Carbondale 7
Chicago St. Patrick 44, Sterling 14
Chicago Morgan Park 50, Peoria 42
6A
Crete Monee 51, Glenwood 0
East St. Louis 66, Riverside Brookfield 0
Champaign Centennial 20, Chicago Kenwood 7
Machesney Park Harlem 64, Crystal Lake South 39
Crystal Lake Central 55, Chicago Amundsen 28
7A
Geneva 28, Collinsville 21
Buffalo Grove 22, Lincoln Way West 19
Chicago Brother Rice 27, Wheaton Warrenville South 26
Rockton Honoegah 53, Plainfield East 29
8A
Wilmette Loyola Academy 44, Downers Grove South 9
Carol Stream Glenbard North 34, Bolingbrook 30
Palatine 35, Chicago Taft 17
Frankfort Lincoln Way East 23, Oswego East 6
Glenbard West 38, Oswego 10
Hinsdale Central 41, Orland Park Sandburg 15
Lockport Township 35, LaGrange Lyons 10
Plainfield North 23, Evanston Township 13
8 Man
Milford Township 38, Pawnee 20
Cross Country Sectional at Trenton Wesclin
Boys Teams – top 6 advance to state
-
Benton 68
-
Pinckneyville 81
-
Steeleville 129
-
Freeburg 168
-
Litchfield 194
-
Breese Mater Dei 210
-
Belleville Althoff 214
-
Nashville 225
-
Wesclin 262
-
DuQuoin 285
-
Columbia 324
-
Bluford Weber 325
-
Carlinville 337
-
Father McGivney 342
-
Red Bud 364
-
Anna Jonesboro 398
-
Carterville 428
-
Golconda Pope County 448
-
Vienna 478
-
Marissa 492
-
O'Fallon First Baptist Academy 517
Individual
-
Gavin Genisio – Benton (15:13)
-
Isaac Teel – Pinckneyville (15:38)
-
Dylan Bledsoe – Pinckneyville (15:54)
-
Landen Swiney – DuQuoin (15:56)
-
Gavin Hill – Wesclin (16:15)
-
Camden Quarton – Litchfield (16:32)
-
Jack Hiller – Belleville Althoff (16:36)
-
Grant Schleifer – Okawville (16:39)
-
Chase Owens – Benton (16:43)
-
Nick Fehr – Red Bud (16:44)
Girls Team
-
DuQuoin 77
-
Pinckneyville 123
-
Father McGivney 134
-
Breese Mater Dei 137
-
Freeburg 172
-
Centralia Christ Our Rock 234
-
McLeansboro Hamilton County 235
-
Murphysboro 246
-
Roxana 263
-
Carterville 284
-
Litchfield 302
-
Anna Jonesboro 308
-
Columbia 319
-
Breese Central 320
-
Belleville Althoff 332
-
Benton 344
-
Gillespie 356
-
Sparta 406
-
Vienaa 431
Individual
-
Ahry Comer – Pope County (18:30)
-
Olivia Phillips – DuQuoin (18:51)
-
Kaitly Hatley – Father McGivney (19:23)
-
Maddie Karcher – Hamilton County (19:35)
-
Vanessa Teel – Pinckneyville (19:41)
-
Molly Robertson – Carterville (19:45)
-
Miah Gilmore – Murphysboro (19:51)
-
Kayden Gilmore – Murphysboro (19:54)
-
Isabella Hacker – Breese Mater Dei (20:01)
-
Lauren Heape – DuQuoin (20:03)
Advancing Individual
-
Riley Doyle – Roxana (20:13)