Forgot Password

Not a Member? Sign up here!

banner
banner

Sports Scores

Scoreboard - January 17

103rd Annual Macoupin County Tournament

Boys Quarterfinals

Carlinville 42, Bunker Hill 41

Staunton 33, Mt. Olive 28

Southwestern 43, Gillespie 22

Girls Quarterfinals

North Mac 34, Southwestern 31

Carlinville 62, Mt. Olive 14

Gillespie 48, Bunker Hill 13

 

Rick McGraw Memorial Invitational

Nokomis 50, CM 34

Gateway Legacy 68, Hillsboro 52

Taylorville 65, Litchfield 55

Greenville 54, Father McGivney 46

 

Highland Girls Tournament

Consolation Quarterfinals

Collinsville 54, Hillsboro 42

Belleville West 61, Salem 31

Championship Quarterfinals

Okawville 43, Triad 23

O'Fallon 49, Teutopolis 36

 

Sangamon County Girls Tournament at Pawnee

Quarterfinals

Pleasant Plains 37, Springfield Lutheran 33 – OT

Athens 53, Tri-City/Sangamon Valley 20

Auburn 41, Riverton 37

Williamsville 56, Pawnee 16

 

Jerseyville Mid Winter Classic - Boys 

Granite City 40, Edwardsville 30

Jersey 53, Cahokia 49

 

Vandalia Girls Mid-Winter Tournament

Mascoutah 52, Greenville 31

Effingham 52, Centralia 32

Effingham 61, Vandalia 38

Mascoutah 44, Centralia 26

 

National Trails Conference Girls Tournament

1st Round

St. Elmo Brownstown 54, Windsor Stew Stras 49

Quarterfinals

Neoga 46, North Clay 36

St. Anthony 56, South Central 41

Altamont 56, Dieterich 52

 

Benton Invitational - Boys 

Mounds Meridian 72, Vandalia 62

Hamilton County 56, Pinckneyville 42

Sesser-Valier 47, Benton 42

 

Boys Basketball - Regular Season 

North Mac 57, Riverton 55 – OT

QND 55, Williamsville 39

Calhoun 74, Jacksonville ISD 20

Maroa-Forsyth 76, Illini Central 65

 

Girls Basketball - Regular Season 

Pana 57, Sullivan 28

Alton Marquette 54, Calhoun 28

PORTA 50, Maroa-Forsyth 35

 

Wrestling

Carlinville 48, Jersey 30

106 Devon Hulett won by forefeit

113 Reece Frankford won by forfeit

120 Alexander Behme won by forfeit

126 Ronald LaPlante won by forfeit

132 Samantha Scott won by forfeit

138 Mason Gilpin won by forfeit

145 Jake Schwartz won by fall

160 Noah Byots won by forfeit

 

Carlinville 45, Metro East 14

113 Reece Frankford won by forfeit

120 Alexander Behme won by forfeit

126 Ronald LaPlante won by forfeit

132 Samantha Scott won by forfeit

138 Mason Gilpin won by forfeit

145 Jake Schwartz won by decision 7-1

160 Noah Byots won by forfeit

285 Wyatt Gilbert won by forfeit

 

Cahokia 48, Carlinville 36

113 Reece Frankford won by forfeit

120 Alexander Behme won by forfeit

126 Ronald LaPlante won by forfeit

132 Samantha Scott won by forfeit

138 Mason Gilpin won by forfeit

145 Jake Schwartz won forfeit