Wrestling State Tournament
220
Wrestleback - 2nd Round
Magnus Wells (Hillsboro) def Nate Schaefer (Morrision) by fall
Wrestleback Quarterfinal
Wells vs. Justin Dallas (Dixon)
106
Wrestleback 1st Round
Alex Powell (Litchfield) def Jonking Williams (Harlan) by fall
2nd Round
Alex Powell (Litchfield) def Dalton Nimrick (Alleman) by decision 3-2
Wrestleback Quarterfinal
Powell vs. Ian Akers (Peoria Notre Dame)
Championship
Tyson Waughtel (Carlyle) vs. Hunter Robbins (Illini Bluffs)
145
Wrestleback – 1st Round
Jake Schwartz (Carlinville) def Emmett Emmons (Dwight) by fall
Wrestleback - 2nd Round
Schwartz lost to Tyler Simmer (Dakota)
113
Semifinal
Anthony Ruzic (Auburn) def Keygan Jennings (Farmington) by major decision 14-4
Championship
Ruzic vs. Emmett Nelson (Richmond Burton)
Wrestleback
Sophie Bowers (Vandalia) lost in 2nd round of wrestle back
120
Gage Lopez (Auburn) lost first round Wrestleback
Pierson Wilkerson (Vandalia) lost first round Wrestleback
132
Wrestleback - 2nd Round
Dresden Grimm (Auburn) def Lane Halverson (Oregon) by major decision 12-3
Wrestleback Quarterfinal
Grimm vs. Noah Dial (Yorkville Christian)
Owen Miller (Vandalia) lost in 2nd round of Wrestleback
138
Wrestleback - 2nd Round
Cutter Prater (Vandalia) def Rafael Soto (Phoenix) by decision 11-8
Wrestleback Quarterfinal
Prater vs. Marco Spinazzola (Peotone)
Gage Rusher (Taylorville) lost 1st round of Wrestleback
152
Eric McKinney (Vandalia) lost in 2nd round of Wrestleback
160
Wrestleback - 1st Round
Ryan Kaiser (Vandalia) def Henry Coughlin (St. Laurence) by fall
Wrestleback - 2nd Round
Kaiser def Carter Watkins (Manteno) by fall
Wrestleback Quarterfinal
Kaiser vs. Dayton Hoffman (Murphysboro)
195
Wrestleback - 1st Round
William Blue (Taylorville) def Gabe Johnson (Manteno)
Wrestleback - 2nd Round
Blue lost to Connor Steidinger (Prairie Central)
285
Wrestleback - 2nd Round
Cole Edie (Auburn) lost to Titus Wood (Carmi)
Girls Basketball Regional Championship
2A at Hillsboro
Carlinville 51, Hillsboro 49 – OT
at Roxana
Alton Marquette 65, Staunton 48
at SHG
QND 54, Williamsville 38
at Camp Point Central
Illini West 33, Central Southeastern 30 – OT
at Arthur
Pana 59, Tolono Unity 29
at Freeburg
Breese Mater Dei 35, Freeburg 33
at Salem
Teutopolis 68, Robinson 31
at Normal U. High
Normal U. High 50, Deer Creek Mackinaw 29
at Clinton
Paris 63, Clinton 36
1A at Bluffs
Calhoun 30, Carrollton 23
at Carlyle
Carlyle 51, Father McGivney 39
at Springfield Lutheran
Jacksonville Routt 57, Greenfield-NW 34
at Toledo Cumberland
Effingham St. Anthony 61, CHBC 57
3A at CM
CM 64, East St. Louis 58 – OT
at Rochester
Rochester 31, Southeast 23
at Jacksonville
MacArthur 68, Springfield High 63
at Triad
Triad 55, Waterloo 53
at Champaign Central
Lincoln 56, Champaign Centennial 27
4A at Edwardsville
Edwardsville 60, Alton 54
Boys Basketball
Vandalia 56, Southwestern 43
PORTA 57, Maroa-Forsyth 49
Griggsville Perry 62, Calhoun 44
Lincoln 42, Mahomet Seymour 39
St. Elmo Brownstown 63, CHBC 40
Altamont 51, Windsor Stew Stras 45
Normal Community 54, SHG 33
Collinsville 38, Alton 19
East St. Louis 63, Belleville East 61