1A Boys State Track & Field Meet Finals
100 M
-
Tony Phillips – 10.70 (Bishop McNamara)
-
Danny Carney – 11.13 (Pleasant Plains)
200 M
-
Tony Phillips – 22.05 (Bishop McNamara)
-
Austin Henschen – 23.01 (Pana)
-
Ethen Siglock – 27.71 (Carlinville)
400 M
-
Zach Powell – 49.24 (Pleasant Plains)
-
Cameron Crow – 50.63 (Litchfield)
800 M
-
Eli Mojonnier – 1:54.33 (Bismarck Henning)
-
Reece Buthcer – 1:57.31 (New Berlin)
1600 M
-
Isaac Teel – 4:17.59 (Pinckneyville)
3200 M
-
Kieran Subra – 9:15.58 (Lycee Francais de Chicago)
-
Camden Quarton – 10:34.06 (Litchfield)
110 M Hurdles
-
Jadon Robertson – 14.36 (CHBC)
-
Jackson Kern – 14.52 (Auburn)
-
Nathan Cain – 15.42 (Pleasant Plains)
300 M Hurdles
-
Jackson Kern – 38.14 (Auburn)
-
Jadon Robertson – 38.3 (CHBC)
Relays
4X100
-
Winnebago – 42.92
-
Pleasant Plains – 43.72
-
North Mac – 43.87
4X200
-
Winnebago – 1:28.48
-
North Mac – 1:341.46
-
Pleasant Plains – 1:31.62
4X400
-
Newton – 3:23.24
-
Pleasant Plains – 3:27.85
4X800
-
Rockford Christian – 8:04.34
Shot Put
-
Daniel Lucas 59' 10 ½” (CHBC)
-
Jacob Rollins – 55' 2 ½” (Auburn)
-
Colton Robinson – 50' 11.75” (Carlinville)
Discus
-
Garrett Taylor – 180' 10” (Catlin Salt Fork)
-
Jacob Rollins – 170' 7.75” (Auburn)
High Jump
-
Mason Kooi – 6' 10” (Springfield Lutheran)
-
Jadon Robertson – 6' 8.75” (CHBC)
-
Cameron Crow – 6' 4” (Litchfield)
Long Jump
-
Luke Jelderks – 22' 7.25” (Chicago Christian)
-
Jadon Robertson – 22' 4 ½” (CHBC)
-
Austin Henschen – 21' 11 ½” (Pana)
Triple Jump
-
Mason Kooi – 44' 1.25” (Springfield Lutheran)
Pole Vault
-
Ridge Willard – 14' 7.25” (Bloomington Cornerstone Christian Academy)
-
Griffin Kimbrel – 13' 3 ½” (Pana)
Baseball
1A Sectional Championships
at Greenville University
Carrollton 5, Centralia Christ Our Rock 3
at Jacksonville Routt
Brown County 11, Triopia 1
at Effingham St. Anthony
North Clay 3, Windsor Stew Stras 2
at Champaign St. Thomas Moore
St. Thomas Moore 8, St. Teresa 5
2A Sectional Championships
at Pleasant Plains
Maroa-Forsyth 5, QND 2
at Teutopolis
Columbia 6, Breese Mater Dei 1
at Millikin University
Monticello 7, St. Joe Ogden 1
3A Regional Championships
at Glenwood
Glenwood 10, Jacksonville 4
at Mt. Zion
Springfield High 2, SHG 0
at Highland
Mascoutah 3, Highland 1
at Triad
Triad 8, Waterloo 1
at Centralia
Effingham 3, Mattoon 2
4A Regional Championship
at Alton
Edwardsville 13, Quincy 3 -6 innings
Softball
2A Sectional Championships
at Maroa-Forsyth
Tolono Unity 3, Effingham St. Anthony 2
at Tremont
Taylor Ridge Rockridge 10, Prophetstown 1
at Carterville
Pinckneyville 2, Carterville 1
1A Sectional Championship
at Marissa
Calhoun 2, Marissa 1
at LeRoy
Heyworth 2, Macon Meridian 0
at Casey Westfield
Casey Westfield 9, Windsor Stew Stras 2
3A Regional Championships
at Mt. Zion
Mt. Zion 3, Lincoln 1
at Triad
Triad 9, Jersey 6
at Highland
Highland 4, Waterloo 0
Girls Soccer
1A State Championship
QND 1, Richmond Burton 0
3rd Place
Lombard Montini 3, Normal U. High 2